Cilt İçin En İyi Vitaminler

Cildimiz sağlıklı olduğunda ve iyi göründüğünde biz de kendimizi iyi hissederiz. Kişisel bakım olarak en çok önem verdiğimiz bir konudur cilt bakımı. Cildi besleyici ve destekleyici besinler arasında vitamin oranı yüksek olanlar, cilt için bir kat daha fazla fayda sağlamaktadır. Cilt için en iyi vitaminleri sıralayacak olursak;

A Vitamini

Ciltteki kahverengi lekeler başta olmak üzere, cilt lekelerini gidererek iyileştirir. Yapılan bilimsel araştırmalar, A vitaminini cilt için genç görünüme kavuşturan bir vitamin olarak sonucuna ulaştırmıştır.

B3 Vitamini

Ciltteki yağ asitleri üretimini arttırarak cildin koruyucu bir tabakaya sahip olmasını sağlar. Böylece tahriş edici maddelerin cilde temasını engeller. B3 vitamini, kızarıklıkları azaltır, cildi nemli bir yapıya kavuşturur.

C Vitamini

Cilt için en iyi vitaminler listesinde üst sıralarda yer alan bir vitamindir. Kanıtlanmış faydaları; kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerine karşı etkilidir. Güneş lekesi, çizgiler ve renk değişiklikleri için iyileştirici ve dengeleyici bir etkiye sahiptir.

E Vitamini

Cilt için koruyucu bir görevi vardır. Dış etkenlere ait tehditler için bir kalkandır. Güneş ışınlarına karşı cildi hasardan korur. Bu yüzden güneş kremi ve güneş sonrası ürünlerin içeriğinde E vitamini tercih edilmektedir.

K Vitamini

Cildin göz altı çevrelerinde etkilidir. Ciltteki kan pıhtılaşmasını kontrol ederek, morluk, kızarıklık gibi görünümden uzaklaşmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir