Çocuklarda A-FERİN Plus Kullanımı

Çocuklarda çok basit bir soğuk algınlığı bile ebeveynleri çokça telaşlandırmaya yetebiliyor. Çocukların hastalanması hem kendileri hem de anne babaları için de oldukça zor bir durum. Koşup, oynamaktan asla yorulmayan çocukların da okul, park gibi yerlerde birbirlerinden hastalık kapması oldukça kolay oluyor. Özellikle 6-12 yaş arası çocuklarda bağışıklık sistemi gelişmeye başladığı için elden ele geçen oyuncaklardan, öksürük ve hapşırıktan salgın kapmaları kaçınılmaz oluyor.

Doktorların bu yaş aralığında soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, göz sulanması gibi alerjik belirtiler, yüksek ateş ve ağrı gibi şikayetler için önerdiği ilaçların başında A-FERİN Plus geliyor.

A-FERİN Plus Nedir Ve Nasıl Bir İyileşme Süreci Gösterir?

İlacın içerisindeki etken maddeler olan Parasetamol, Maleat, Klorfeniramin gibi maddeler ateş düşürücü, ağrı kesici, burun tıkanıklığı açacak şekilde etki ediyor. Yalnızca soğuk algınlığı değil, ciddi seyreden alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, sinüzit, farenjit gibi hastalıklarda da kullanılıyor. 6 yaş ve üzerindeki çocuklarda kullanılan göz kaşıntısı, hapşırma, ödem, kaşıntı, burun akıntısı, geniz akıntısı gibi alerjik reaksiyonlar için de doktorlar tarafından sıklıkla öneriliyor.

Her ilaçta olduğu gibi A-FERİN Plus kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bunların en önemlilerinden olan kullanım dozu ve sıklığını doğru ayarlamak. Ağrı ve ateş semptomlarının bu ilacın kullanımına rağmen 3 ile 5 gün arasında azalmadığı görülürse doktora başvurmak gerekir. Hastalık belirti ve etkilerinin azalmasına rağmen 5 günden sonra tam iyileşme görülmese bile ilacın kullanımı bırakılmalıdır. Bunun ardından tekrar doktora gidip durumu açıklayarak, gerekirse yeni bir ilacın kullanımına dair görüş alınmalıdır.

Çocuklara A-FERİN Plus Vermeden Önce Dikkat Edin!

Aynı etken maddeyi içeren ilaçlarla beraber kullanımında kaçınılmalıdır. Yeterince güçlü bir ilaç olduğu için A-FERIN ile beraber aynı etken maddeye sahip bir ek ilaca ihtiyacın duyulduğu nadir görülür. Şurubun kullanımı yemeklerden önce veya sonra olabilir. Ancak ilacı almadan önce her zaman hafifçe çalkalanmalıdır.

Doktor tavsiyesine göre değişiklik gösterse de yapılmaması gereken kesin olarak günlük 4 dozun üstüne çıkmamaktır. 3 ay-1 yaş arası çocuklarda günde 4 ile 6 saat arayla çeyrek ölçek, 2 ile 6 yaş arasında günde 4 ile 6 saat arayla yarım ölçek, 2 ile 6 yaş arasında günde 4 ile 6 saat arayla bir ölçek kullanımı önerilir.

6 yaş 12 yaş arası çocuklarda günde 4 ile 6 saat arası 2 ölçek, 12 yaş üzeri çocukların yanı sıra yetişkinlerde de günde 4 ile 6 saat arası 4 ölçeğe kadar kullanılabilir.

A-FERİN Plus Muadil İlaçlar

Eczanelerde A-FERİN Plus pediatrik şurup bulunmadığı zamanlarda muadil ilaçlar tercih edilebilir. Fiyatları hemen hemen aynı seyreden muadil ilaçlara örnek olarak Medicold, Benil, Brufen Cold&Flu, Coldaway Plus, Deflu Fort tablet, Dolorin Cold, Defeks, Dekoferin, Duamol, Gerakon, Tylol Hot granül, Vicks Vapodry, Panadol, Paranox, Partemol, Sedalon, Orofen, Minamol, Metorfan, Flucold, Katarin Plus, Paracold, Ibucold, Forflu, Geralgine gibi daha birçok ilaç vardır.

Bu ilaçlar arasında kimi tablet kimi şurup kimiyse suda eritilen toz ilaçlar yer alır. A-FERİN muadil ilaçlarından birini tercih ederken doktorunuza danışmak daha faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir