Fondötenler

Fondöten cildimize oldukça kolay uygulanan, cildimizin renk düzeyini eşitlemeye yardımcı ve cildimizdeki sorunları örtmeye yönelik kullanılan önemli bir makyaj malzemesidir. Makyajımızın oldukça kusursuz olmasına fayda sağlamaktadır. Birçok kadının vazgeçilmez makyaj malzemesi olan fondötenler makyaj yaparken mutlaka kullanılması gerekmektedir. Makyaj yaparken tercih edilmeyen fondötenler cilt kusurlarını ortaya çıkartır. Gözlere ve dudaklara yapılan işlemler fondöten sürülmediği zaman hiçbir fayda sağlamaz ve estetik gözükmez. Bunun içinde yapılacak ilk işlem eşit olmayan cilt renginin eşitlenmesidir. Bununda tek çaresi fondötenlerdir.

Fondöten cildi makyaja hazırlar. Lekelerin kusursuzca kapatılmasına yardımcı olur ve tüm cilt yüzeyinin tek tonda gözükmesine fayda sağlar. Mutlaka fondöten kullanması gereken veya fondöten kullanmaya yönelen kişilerin cildinde güneş lekeleri, akne problemleri ve kırmızı lekeler bulunur. Cildinde bu tarz problemleri olan kişiler fondöten kullanmayı ihmal etmemelidirler. Tabi bu demek değil ki fondöten sadece cildinde sorun olan, lekesi ve aknesi bulunan veya kapatılması gerekli olan kusurlu ciltlerin kullanması içindir. Bunu kesinlikle düşünmemelisiniz. Her kişide her ciltte renk eşitsizliği vardır ve bu eşitleme uygulaması yapılmalıdır. Bu esnada da fondöten kullanımı devreye girmektedir. Bunun sonrasında ise en önemli şey cilt tipine göre uygun fondötenlerin bulunmasıdır. Bu oldukça önem taşımaktadır. Her insan kendi cilt tipine uygun fondötenler kullanmalıdır.

Mac Fondöten alınırken en önemli detay doğru renk tercihi yapılmasıdır. Bu detaya oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu önemli detay için yapılması gereken şey ise alacağımız veya almayı düşündüğümüz fondötenin denemesini yapmaktır. Bu denemeyi boynumuza, bileğimize veya kolumuzun iç kısmına yapmalıyız. Bu bölgelerimizin renkleri yüz rengimize oldukça yakın renklerdir. O yüzden en doğru tercihi bu bölgelerde yapabiliriz. Yine de fondötenimizin renginde emin değilsek fondötenle ve bir ayna ile güneş ışığına çıkarak renk denemesini yapmalısınız. Çünkü mağazada bulunan ışıklar sizi fazlasıyla yanıltabilir ve yanlış renk tercihleri yapmanıza neden olabilir. Halen renk konusunda emin olamıyorsanız fondöten renginizin koyu olmasından açık olması daha iyidir diyerek bir ton açık renk satın almayı düşünebilirsiniz. Fondöten alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise denediğiniz ürünün kurumasını beklemektir. Birkaç dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Aksi takdirde bulduğunuzu sandığınız renk sonrasında doğru bir tercih olmayabilir. Bunun içinde yapmanız gereken ilk şey fondöteni sürüp biraz zaman geçirmektir. Sonrasında fondöteni sürdüğünüz yere bakın. Sürdüğünüz yeri kaybetmiş iseniz doğru fondöten tercihini yapmışsınız demektir. Bunun dışında daha kesin bir sonuç isterseniz de tester olarak dağıtılan küçük fondötenler alın ve bunları deneyin. Sonrasında gönül rahatlığı ile o rengi satın alabilirsiniz.

Fondöten renk seçiminden sonra bilmemiz gereken bir başka şey ise fondöten çeşitleridir. 5 çeşit fondöten çeşidi vardır. Bunlar likit fondöten, köpük fondöten, stick fondöten, krem fondöten ve toz krem fondötendir. Likit fondöten ciltte oldukça doğal durur. Fakat bunun yanında da kapatıcı özelliği oldukça azdır. Uygulaması çok basittir ve her cilt tipine uygun olarak üretilmiştir. Köpük fondötenin kapatma özelliği fazlasıyla iyidir. Bu fondötenler kavanoz içinde satışa sunulmaktadır. Yapısı da oldukça incedir. Gözenekleri sıkıştırma özelliği de bulunmaktadır. Stick fondötenin yapısı yağlıdır. Bu sebeple bu fondöteni normal cilt tipi olan kişiler kullanır. Bu ürünün de kapatıcılık özelliği oldukça fazladır. Krem fondötenin kapatıcılık özelliği de yüksektir. Bu fondötenler normal ve karma cildi bulunan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Yapısı yağlıdır. Ciltte kalın bir tabaka halinde durur. Toz krem fondöten ise sürüldüğü andan itibaren bir pudra gibi görünür. Bu uygulamadan sonra pudra sürülmesine gerek bile duyulmaz. Yağlı cilt tipi bulunan kişiler tarafından uygulanması tavsiye edilir. Çünkü cildin parlaklığını alan bir özelliği vardır.

Fondötenin yüze uygulanmasında da ilk aşama fondötenin elin içine alınması ve sünger veya fırça yardımı ile yüze sürülmesidir. Fondöten sürme işlemine yüzün alt tarafından başlanıp, yukarıya alın bölgesine doğru çıkılmalıdır.

https://www.dermoeczanem.com/makyaj-urunleri-fondoten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir