Göz Sağlığına Önem Verin

En önemli duyu organlarımızdan biri olan göz, aslında sağlığını ihmal ettiğimiz organlarımız arasında da ilk sırada yer almaktadır. Ne yazık ki bir sorunla karşılaşmadan doktora gitmediğimiz bu hayati organımıza gereken özeni göstermiyoruz. Göz sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken unsurlar şu şekildedir:

A vitamini kullanmak

A vitamini sağlıklı bir göz için herkesin mutlaka alması gereken bir vitamindir. A vitamini eksikliğinde gözde görmek bozuklukları ve diğer rahatsızlıklar baş göstermeye başlamaktadır. Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini, uzmanlar tarafından da göz sağlığı için mutlaka önerilmektedir.

Düzenli doktor kontrolü

Göz sağlığımızı korumak için düzenli olarak belirli periyotlarda doktor kontrolüne gitmemiz gerekmektedir. Göz bozuklukları ve diğer göz rahatsızlıklarında erken teşhis görme yetisini korumak için oldukça önemlidir. Düzenli doktor kontrolleri sayesinde birçok hastalıktan korunabilir ve sağlıklı bir göze sahip olabilirsiniz.

Gözlük ve lens kullanımı

Gözleri bozuk olan kişiler mutlaka gözlük ve kontakt lens kullanmalıdır. Gözlük veya lens kullanmamak göz numarasını ilerleterek görme konusunda daha ciddi sorunlara yol açmaktadır. Gözlük ve lens kullanımından önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Gözünüzün numarasına uygun olmayan gözlük ve lens kullanımı göz numaranızı daha da ilerletir ve ilerleyen dönemde görme kaybı yaşamanıza neden olur. Gözlük ve lenslerinde temizliği ve bakımı göz sağlığını koruma konusunda oldukça önemlidir. Gözlük kullanan kişiler gözlüklerini her gün düzenli olarak sterilize etmeli ve temizliğine önem vermelidir.

Düzenli olarak temizlenmeyen gözlükler gözünüzün mikrop kapmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde lenslerde uyumadan önce mutlaka çıkartılmalı ve lens suyuna konmalıdır. Lens suyu lenslerinizin dezenfekte olmasını sağlar ve gözünüzün mikrop kapmasını önler. Tarihi dolan lensler mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Tarihi dolan lensler görme kaybına yol açabilen birçok sorun ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple lens kullanımı oldukça dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir husustur. Lens kullanımından kaynaklanan gözde batma, sulanma, kuruluk gibi şikâyetleriniz varsa mutlaka bir doktora görünmeli ve lenslerinizi değiştirmelisiniz.

Göz sağlığınız için bu ufak püf noktaları ile kendinizi koruyarak hayata daha sağlıklı bakabilir ve gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir