Ölü Derilerden Kurtulma Rehberi

Cilt düzenli olarak kendini yenilendiğinden, deri üzerinde yenilere yer açılırken ölü deriler de orada birikir. Cilde periyodik olarak peeling uygulanmadığında, ölü deriler cilt üzerinde birikip cilt kuruluğu, pul pul dökülme, sivilce gibi farklı cilt problemlerine neden olurlar. Dolayısıyla cilt bakım rutini mutlaka peeling işlemini de içermelidir. Bu durum sadece yüz için değil, eller ve ayaklar da dahil olmak üzere tüm vücut için geçerlidir.

Bu nedenle marketlerde “eller için peeling kremi”, “ayaklar için peeling maskesi” gibi farklı ürünler de bulabilirsiniz. Hazır olarak kullanabileceğiniz peeling ürünlerin yanı sıra, evinizde bulunan doğal ürünler ve mutfağınızda bulunan malzemeler ile de doğal peeling yapabilir ve ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Cildinizde donuk ve nemsiz bir görünüme neden olan ölü deriler için şu maske ve peeling tariflerini deneyebilirsiniz…

Türk Kahvesi

Sağlık için onlarca faydasının yanında, güzellik için de Türk kahvesi harika bir malzemedir. Kahvenizi içtikten sonra fincanı yıkamak yerine dibinde kalan telvesini yüzünüze ellerinizle masaj yaparak uygulayıp cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz. Türk kahvesi yüz ve vücut için en iyi ve etkili doğal peeling malzemelerinden biridir.

Şeker

Şekerin yapısına baktığımızda, eczanelerde ve kozmetik marketlerde satılan peeling ürünlerin içinde bulunan taneciklere çok benzediğini görebilirsiniz. Şeker ve zeytinyağını karıştırarak, hem cildinize nem takviyesi yapabilir, hem siyah noktaları azaltabilir hem de ölü derilerden arınabilirsiniz.

Limon

Piyasada bulunan birçok peeling ürünün içerisinde bulabileceğiniz limon, genellikle renk açıcı özelliği için kullanılmaktadır. Kuru ciltler için çok fazla kullanılması önerilmese de, telve ile birlikte yüzünüze uyguladığınızda karışımın peeling etkisini iki katına çıkarmış olacaksınız.

Sandal Ağacı

Çok bilinmese de sandal ağacı da ciltteki ölü derilerden kurtulmak için en etkili malzemelerden biri. Cilde yumuşaklık kazandırmak ve yatıştırıcı özelliklerinin yanında, toz haline getirilmiş sandal ağacını bir miktar süt ile karıştırıp cildinize uyguladığınızda peeling etkisi yarattığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir