Rüya Eş Anlamlısı, Rüyanın Eş Anlamı Nedir?

rüya

Uykumuzda gördüğümüz ve o an için gerçek olarak kabul ettiğimiz görüntülere rüya deriz. Hepimizin yaşamında hatırladığı veya tam hatırlayamadığı rüyalar olmuştur. İnsanlar gibi birçok hayvanın da rüya gördüğü düşünülmektedir. Rüyalar genellikle o gün için öğrendiklerimizi, yaşadıklarımızı ve aklımızdan geçenleri yansıtmaktadır.

Beden uykuya geçtiğinde zihnimiz olayları kendine özgü bir şekilde yeniden canlandırabilir. Çoğunlukla hatırladığımız rüyalar bizde iz bırakanlar olmaktadır. Aşırı sevinç veya hüzün gibi duygusal durumların olduğu rüyalar diğerlerine göre daha çok akılda kalır. Rüya olgusu bilimsel olarak defalarca araştırılmış ve rüya görme sebepleri üzerine çeşitli görüşler öne sürülmüştür.

“Dün gece çok ilginç bir rüya görerek uyandım.”

“Rüyamda sınıf arkadaşlarımla birlikte pikniğe gittiğimizi gördüm.”

Rüya sözcüğü sadece uykuda başımıza gelen görüntüleri ve sesleri ifade etmek için kullanılmaz. Bu kelimenin dilimizde farklı anlamları bulunur. Bir konuda umutlanmayı veya bir şeyler hayal etmeyi yine rüya sözcüğü ile anlatmamız mümkündür. Bu anlamıyla rüya sözcüğünü düş, umut veya hayal kelimeleri yerine kullanırız. Bazı şeylerin olağanüstü oluşunu veya güzelliğini belirtmek için de bu kelimeden yararlanırız.

“Rüya gibi bir tatilden dönmüş olmanın sevinci içerisindeydim.”

“Okulumu birincilikle bitirmek benim en büyük rüyamdı.”

“Benim rüyam bakıma muhtaç sokak hayvanlarının bakılacağı bir hastane kurmak.”

“Rüya gibi bir manzaranın karşısında oturmuş sohbet ediyorduk.”

Gerçekleşmesini istediğimiz veya gerçek olması imkânsız olan şeyler için rüya kelimesinden yararlanabiliriz.

Rüya kelimesiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için http://ruya.anlamlisi.org/adresimize bir göz atın. Rüyanın eş anlamlıları veya zıt anlamlıları nedir? Merak ettiğiniz on binlerce kelimenin eş ve zıt anlamlılarını adresimizde bulabilirsiniz. Açıklamalı anlatım ve örnek cümlelerle kelimeleri akılda kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir