Saç Kabarması Nasıl Önlenir?

sac-kabarmasi-nasil-onlenir

Günlük hayatta hepimizin en büyük sorunlarından biri ise saçlarımızın elektriklenmesi ve kabarmasıdır. Bunun başlıca nedeni de nemdir. Öncelikle bol bol su içmek önemli bir adımdır.

Saçın dökülmesi ve kabarması iyi beslenmeme nedeniyle oluşur. Bu nedenle yediklerimize dikkat etmeli, vitamin ve mineral yönünden de zengin yiyecekler tüketmeliyiz. Saçlarımızı aşırı sıcak suyla asla yıkamamalıyız. Sıcak su, saçlarda nem kaybına yol açar ve saçları yıpratır. Saçlarımızı genelde ılık suyla yıkamalı ve bu şekilde nem kaybını azaltmalıyız.

Saçlarımıza nem kazandırmak ve yumuşatmak için saç kremleri ile saç serumlarını kullanmak bu sorunda en büyük çözüm araçlarından biri olabilir. Bu yöntemler elektriklenmeyi ve kabarmayı büyük ölçüde önlemektedir. Saçlarımızı yıkadıktan sonra nemliyken yavaşça taramalıyız. Saçı kuruyken taramak saçlarımızı kabartır ve kırılmalarına neden olur.

Ayrıca saçlarımıza haftada 1-2 gün mutlaka doğal bakım yapmak gereklidir. Zeytinyağı, hint yağı, badem yağı, çam yağı gibi bitkisel yağlarla saçlarınıza bakım yaparak sağlıklı saçlara sahip olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir