Topuk Dikenine Bitkisel Tedavi

Kireçlenme sonucunda topuk kemiğinin altında oluşan bir rahatsızlık olan Topuk Dikeni, genellikle düz ayak ve yüksek kemerli ayaklarda görülmektedir. Ayakta ve yoğun çalışan kişiler ile sporcularda sıkça görülen Topuk Dikeninin yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanlarda da görülme olasılığı yüksektir. Obezite, yaşlılık, diyabet gibi sağlık sorunlarının yanı sıra sert yüzeylerde çıplak ayakla yürümek, kalitesiz ayakkabılar giymek ve baldır kaslarının sıkı olması da Topuk Dikenine yol açabilmektedir. Topuklarda şişlik ve iltihaba da neden olabilen Topuk Dikenini uygulayacağımız egzersizler, küçük doğal tedaviler ve yaşam tarzında yapacağımız olumlu değişikler ile kolayca tedavi edebiliriz. Bu tedaviler ağrılarınızı da azaltacaktır.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi için elma sirkesine batırılmış bir parça havluyu ayakkabınıza yerleştirerek gün boyu kullanabilirsiniz. Topuk dikeni için etkili çözümlerden birisi de buz tedavisidir. Bir şişede dondurulmuş buzu akşamları 10-15 dakika kadar ayağınızın altında yuvarlayabilirsiniz. Yarım çay kaşığı kabartma tozunu suyla hamur haline getirin ve topuğunuza yerleştirerek üzerini sarın. Günde iki defa bu uygulamayı yapmalısınız. Ilık Hindistan cevizi yağını masaj olarak uygulayın. Isıtılmış keten tohumu yağını bir beze dökün ve üzeri örtülü vaziyette topuğunuzda bekletin.

Önemli Öneriler

Ayak döndürme, bisiklet sürme ya da yüzme, egzersizinizi siz seçin. Giydiğiniz ayakkabının kalitesi ve rahatlığı çok önemlidir. Aşırı kilodan kaçının. Dinlenme sırasında ayaklarınızı yüksekte tutun. Uzun zaman ve mola vermeden ayakta durmaktan kaçının.

Bir Yorum

  1. Topuk dikeni kadar pis bir şey yok ayağımın üstüne basamıyorum acaba bu yöntem işe yarar mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir