Yüzdeki Ölüm Üçgeni

Yüzde oluşan, sivilce, akne ve iltihapların rahatsız edici boyutta olması, kişinin onlara müdahale ederek patlatmasına, kaşımasına ve soymasına neden olmaktadır. Genel olarak yanlış olan bu davranışlar, yüzün bir bölgesi için hayati tehlike arz etmektedir. Yüzdeki ölüm üçgeni, kişinin hiç farkında olmadan, hayati bir riskle baş başa kalmasına neden olur. Risk yönünden, Bermuda Şeytan Üçgeni’ ni andırmaktadır.

Bu bölge; ağız kenarlarından başlayıp, burun köprüsü boyunca, kaşların arasına doğru daralarak uzanan üçgen şeklindeki bölgedir. Bu bölgedeki bir sivilceye, akneye dokunmadan önce iki kere hatta on kere düşünün!

Bölgedeki her hangi bir enfeksiyon tehdidi ve reaksiyonları direkt kana bulaşmaktadır. Sivilcelerin patlatılması, kılların cımbızla alındığında kanama oluşması, ölüm üçgeninin görevini yapması için yeterli sebeplerdir.

Yüzdeki ölüm üçgenindeki kana karışan bir enfeksiyon, baş dönmesi, görme kaybı ve felçlere neden olabilir. Bazen de ölümlere sebep olan vakalara rastlanmıştır.

Yüzdeki Ölüm Üçgeninin Özellikleri

Özellikle solunum yolları organlarını kapsayan bu bölgede, kavernöz sinüs denilen, beyin toplar damarlar sistemine ait bir sinüs bulunur. Kafa tası boşluğunda bulunan bu sinüs türünün, ölüm üçgeni bölgesinde uzantıları yer alır. Hayati önem taşımasının nedeni de kavernöz sinüsün varlığıdır.

  • Bölgede oluşan enfeksiyonlar veya burun iç kıllarındaki mikrobik tehditler, bakterilerin direkt bu sinüse bulaşmasını sağlar. Böyle bir durumda kavernöz sinüsü trombozu, yani kanın pıhtılaşması sonucu damar tıkanıklığı hızlı bir şekilde görülür.
  • Bakterilerin serbestçe dolaşım bölgelerinden biri olan ağız ve burun bölgesi, sağlıklı bir yapıda olmasına daha fazla dikkat edilmesi gereken bir bölgedir.

Alınacak Önlemler

  • Yüzdeki enfeksiyon belirtilerini, burunda oluşan kabuksu bozuklukları, yaraları ve kesikleri önemsemek ve giderici önlemler almak, çok önemlidir.
  • Sivilce ve siyah noktaların patlatılmaması ve sıkılmaması, burun kıllarının koparılmaması alınacak önlemlerdendir.
  • Ağız ve burun bölgesine piercing yaptırmanın da ölüme davetiye olduğunu belirtmiş olalım.
  • Yüzdeki ölüm üçgeninde, her hangi bir cilt bozukluğuna mahal vermeyecek şekilde beslenmek ve yağlanmamasına dikkat etmemek de tavsiyemizdir.
  • Kadınların, makyaj malzemelerinde hijyene dikkat etmesi, tehlikeyi önleyici etkenlerdir.
  • Ciltteki sivilce ve aknelerin oluşumu, çinko eksikliğine bağlıdır. Çinko zengini besinler tüketmek, güçlü bir cilt kalkanı oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir